Wieczór Kariery przełamuje bariery

Celem Wieczoru kariery- popołudniowych zajęć w Sempie 5 grudnia 2016 r. było zainteresowanie  uczniów  różnorodnymi pomysłami na przyszłość poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach warsztatowych, prelekcjach i wykładach prowadzonych przez przedstawicieli- pasjonatów różnych profesji.
     Podczas Wieczoru kariery każdy mógł znaleźć coś dla siebie, w zależności od zainteresowań. Jedni uczestniczyli w wykładzie z fizyki medycznej i mogli usłyszeć kilka praktycznych wskazówek dotyczących właściwych  postaw. ochrony środowiska, inni w warsztatach dziennikarskich bądź w prelekcjach podróżników. Odbyły się spotkania z lekarzami, także z mediatorami.
Spotkania rozpoczynały się o godzinie 16:00,  uczniowie mieli do wyboru jeden z pięciu wykładów. Warsztaty dziennikarsko-radiowe w auli poprowadził Marek Świszczorowski- absolwent naszego liceum. Opowiadał  o zawodzie dziennikarza, o pracy w radiu oraz o tworzeniu programów radiowych. Zachęceni przez Marka uczniowie powtarzali trudne łamańce językowe, a później poddali się ćwiczeniom w redagowaniu tekstu.
Arcyciekawe spotkanie z fizyką zaproponował specjalista w dziedzinie fizyki medycznej Armand Cholewka: Jak dbać o zdrowierozumiejąc fizykę? Tutaj można się było dowiedzieć między innymi, jak prawidłowo siedzieć, by sobie nie szkodzić, a także kiedy i właściwie dlaczego drętwieje noga.
O tym, co zawiera woda mineralna i czy należy jej unikać, opowiadał podczas wykładu  Rajmund Michalski – dr habilitowany, chemik- analityk. Pracownik naukowy zajmujący się badaniem wody przekazał słuchaczom ważną informację:  należy pić wodę z kranu, gdyż nie różni się ona od tej butelkowanej. Spełnia wszystkie wymogi, jest badana i na pewno nie zaszkodzi. Nawet jeśli pachniałaby chlorem.
Karol Żochowski- kolejny absolwent ILO zainteresował uczniów ciekawymi opowieściami o podróżach po świecie i zaprezentował tajniki pracy pilota wycieczek.
O zawodzie lekarza i drodze do kariery opowiadał chirurg Jacek Wojtacha (doktor specjalizuje się w chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej, ale również prowadzi zajęcia ze studentami i udziela się w stowarzyszeniu naukowym) oraz kardiolog Beata Poprawa (doktor  nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog). Goście podkreślali, że warto zawalczyć o swoje marzenia, choć droga do ich realizacji wymaga wielu wyrzeczeń, wysiłku, poświęcenia i energii.
Chętni uczniowie wzięli udział w rozgrywkach „Sudoku” prowadzonych przez mgr inż. Krystynę Miczkę. W tym samym czasie osoby zainteresowane pracą mediatora, czy też samymi mediacjami, udały się na spotkanie z mgr Piotrem Liskiem oraz panią Karoliną Koczyba. Mediatorzy bardzo szczegółowo opowiadali o swojej pracy, z ich wykładu można się było wiele dowiedzieć, gdyż obydwoje mają duże doświadczenie w swym zawodzie. Wśród miłej atmosfery zachęcili młodzież do przemyśleń na temat mediacji i sprawili, że niektórzy zaczęli zastanawiać się czy nie spróbować swych sił w roli mediatora.
Uczniowie pasjonujący się podróżowaniem musieli podjąć trudną decyzję, gdyż w tym samym czasie odbywały się spotkania pt. “Tanie podróżowanie po świecie”, które poprowadziła mgr Katarzyna Krawiec oraz “Jak wyjechać do USA i Kanady? Jak bezpiecznie podróżować” z prowadzącą mgr Małgorzatą Dworzyńską. Obie panie opowiadały o swych podróżach, przygodach, przeżyciach. W postaci multimedianej prezentacji podzieliły się z obecnymi swymi prywatnymi zdjęciami. Profesor Krawiec radziła również, jak sprawić, by koszta wyjazdu były jak najniższe, a wrażenia może nawet i barwniejsze. Obecni na jej wykładzie mogli podziwiać krajobrazy Tajlandii, Indonezji, Chin, Indii, czy Wietnamu. Został im przedstawiony prawdziwy kawałek tamtego świata, nie pomijając pieczonych robaków, owadów podobnych do frytek, węży w postaci szaszłyku, czy nawet tarantuli do jedzenia. Pani Krawiec podróżując na własną rękę, doświadcza prawdziwego życia mieszkańców danych krajów i radziła to również obecnej młodzieży. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na najdroższą kawę świata, która pochodzi z ziaren wydobytych z… odchodów przeuroczego zwierzaczka. Chętni mogli spróbować jej w sali nr 6, gdzie przygotowana wcześniej, czekała na nich w termosach. Spróbowałam jej osobiście i muszę stwierdzić, że była naprawdę bardzo dobra. Jej aromatyczny zapach wielu osobom skojarzył się z… przyprawą korzenną.
Ostatnie spotkania zaplanowane były na godzinę 18:05. Chętni mieli do wyboru obejrzenie filmu pt. “Trzy metry nad niebem” w sali multimedialnej, turniej gier planszowych lub spotkanie z ubiegłoroczną maturzystką, absolwentką naszego liceum – Małgorzatą Pyrek, zatytułowane “Animacje w turystyce”.
Osoby, które wybrały się na gry planszowe, były bardzo pozytywnie zaskoczone oryginalnością i dużą ilością, przygotowanych przez profesora Karola Żochowskiego, propozycji. Dzięki tym, że były tak niespotykane uczniowie nie mogli się nudzić i naprawdę dobrze się bawili.
Małgorzata zaprosiła natomiast uczestników spotkania na salę gimnastyczną. Opowiadała  o tym, jak, dzięki nauczycielce naszej szkoły, zaczęła się jej przygoda z pracą animatora. Zapisała się na kurs prowadzony przez Rainbow Tours, następnie wybrała się na casting i została przyjęta. W ramach szkolenia spędziła ponad 2 miesiące w zagranicznych hotelach jako animator. Co najważniejsze – pokochała tą pracę, zdobyła doświadczenie, nowe znajomości, zawarła nowe przyjaźnie, a co najpiękniejsze – świetnie się przy tym bawiła. Mówi, że to wspaniała praca dla kogoś, kto lubi aktywność, przebywanie wśród ludzi, jest twórczy, uwielbia dzieci i co najważniejsze – ruch. Osoby, które wcześniej wahały się przed podjęciem decyzji czy spróbować swych sił jako animator, zapewne zostałyby przez Gosię zachęcone do wykonywania tej bardzo przyjemnej pracy.
Zespół Yutta Hey był ostatnią, wielką atrakcją Wieczoru Kariery. Koncert zaplanowany na godzinę 19:30 zgromadził nie tylko uczniów i nauczycieli, ale i gości spoza naszej szkoły. Przybyli m.in. rodzice oraz najbliżsi znajomi występujących artystów. W skład zespołu wchodzi utalentowana uczennica naszego liceum, wokalistka Wiktoria Cieślińska, gitarzysta Wojtek Zieliński, basista Artur Wyrwol (obaj są uczniami II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach) oraz perkusita, najmłodszy, ale wcale nie najmniej utalentowany w formacji – Marcin Prysok.
Zespół Yutta Hey gra głównie muzykę rockową, widzowie mieli więc szansę usłyszeć w ich wykonaniu przeboje takie jak “Smells Like Teen Spirit” zespołu Nirvana, “Aerials” (System Of A Down), czy “Psycho” zespołu Muse. Nie zabrakło również wspaniałych, autorskich utworów, wykonanych przed publicznością po raz pierwszy, choć trudno w to uwierzyć, gdyż tak dobrze wypadły.
Koncert był porywający, zespołowi nie pozwolono zejść ze sceny bez wykonania bisowej piosenki – spełniając prośbę pani dyrektor wybrano utwór Nirvany – przy której wszyscy obecni opuścili swe krzesła i stanęli przed sceną. Po zasłużonym aplauzie, aula zaczęło stopniowo pustoszeć. Tym pozytywnym akcentem zakończył się odbywający w naszej szkole wieczór kariery, który na długo pozostanie w naszej pamięci.