Akademia Paragrafu

nowatorski, rzetelny i przyjazny program edukacji prawnej i obywatelskiej dla uczniów szkół średnich, w którym uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne.

  1. Organizator projektu: Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22

  2. Czym jest Akademia Paragrafu?

Akademia Paragrafu to bezpłatny projekt edukacji prawnej i obywatelskiej organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22 – organizację pozarządową z siedzibą w Warszawie. Uczestnikami Projektu są zespoły uczniów z całej Polski, ekspertami z kolei są członkowie Towarzystwa Paragraf 22. Organizator posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych dla młodych osób, a wiedza przekazywana jest w sposób ciekawy, nieszablonowy i praktyczny. Projekt jest przygotowany z myślą o młodych ludziach stojących u progu dorosłości, czyli w okresie życia w którym można się spodziewać starcia z prawem cywilnym, karnym czy administracyjnym. Celem jest pokazanie licealistom, jak można się w tym odnaleźć oraz jak świadomie działać.

  1. Na czym polega Projekt?

Akademia Paragrafu prowadzona jest głównie w przestrzeni wirtualnej, a udział w niej zapewnia platforma internetowa i konta stworzone dla każdego zespołu. Przedstawiając Projekt w dużym skrócie – od października do czerwca 2019 r. co miesiąc jest publikowany nowy blok tematyczny, dotyczący wybranego działu prawa. W każdym znajduje się wykład wideo, prezentacja, artykuły i ciekawostki. Każdy zawiera zadania do wykonania, za które będą przyznawane punkty.

Akademia Paragrafu to nie tylko edukacja, ale i odrobina rywalizacji. Dzięki prowadzonemu rankingowi zespołów zostaną wyłonione osoby, które otrzymały najwyższe oceny w toku całego Projektu, jak również na jego poszczególnych etapach. Dodatkowo na półmetku Projektu dla kilku najlepszych zespołów zorganizowane zostaną w Warszawie warsztaty kryminalistyczne typu CSI. Wszyscy za to spotkają się w czerwcu 2019 r. na uroczystej gali finałowej, gdzie oprócz części merytorycznej (pokaz filmu o tematyce prawnej z dyskusją), przedstawione zostaną także najlepsze zespoły.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Szkolny koordynator: Tomasz Tomaszewski

Zespoły:

  1. Criminals: Patrycja Michalik (2d), Maja Sarwa (2d), Barbara Kołtowska (2d), Wiktoria Grzebieluch(2d);

  2. Probatio: Kacper Mika (2d) i Sylwia Korfanty (3d);

  3. Akcyzówki: Natalia Janicka (2d), Marta Zdónek (2d);

  4. Humanistki: Julia Glosz (3d), Daria Jagiełło (3d), Natalia Jagiełło (3d), Natalia Kudlek (3d)

Szczegóły na stronie: https://paragraf22.eu/akademia-paragrafu/