Pozdrowienia z Vaxjo

Pozdrowienia z Vaxjo w Szwecji przesyłają uczestnicy kolejnego etapu Comeniusa: Julia Buchenfeld, Klara Machoj, Julia Kubica, Karolina Wyrwol, Zuzia Piekorz, Kasia Świątek, Laura Prusak oraz opiekunowie Aleksandra Dydak i Marcin Howaniec. 
Technikum w Vaxjo jest imponujące – ok. 700 uczniów i 85 nauczycieli ma do dyspozycji przestronne i świetnie wyposażone sale i kilka pokoi nauczycielskich. Tematem naszego spotkania tutaj jest oszczędzanie energii, ale my się nie oszczędzamy. Pracujemy ciężko i ofiarnie. Atmosfera jest gorąca pomimo deszczu i chłodu na zewnątrz. Przed nami jeszcze wiele atrakcji, m.in. wycieczka do pobliskiego rezerwatu przyrody (a region ten słynie z pięknych lasów i jezior). Resztę opowiemy po powrocie, bo teraz czas na „fika”!*. 
*Fika to szwedzki obyczaj mający charakter instytucji społecznej. Oznacza przerwę w pracy lub innej działalności w celu wypicia kawy lub innego napoju z przekąskami w towarzystwie znajomych, przyjaciół lub rodziny. Ta tradycja ma wielkie znaczenie dla Szwedów, bowiem Szwecja jest jednym z największych konsumentów kawy na świecie.
Źródła:
– informacje ustne od zaprzyjaźnionych Szwedów
– http://pl.wikipedia.org/wiki/Fika