Ogłaszamy nabór do IV edycji projektu “W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII”

Szanowni Państwo Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku ogłasza nabór do IV edycji projektu “W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII” – rok 1945 we wspomnieniach Górnoślązaków.

Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy) i ponadpodstawowych. Składa się z 3 etapów; warsztatów, konkursu oraz tworzenia internetowego archiwum. Nawiązuje do metodologii „oral history”. Uważamy, że we wspomnieniach osób starszych historia ożywa na nowo, wszystkie opowieści pobudzają naszą wyobraźnię. Nie są zbiorem dat i faktów, ale emocjonalnym obrazem, który pomaga przenieść się w przeszłość.

Tematyka tegorocznej edycji projektu odwoływać się będzie do 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.  W ten sposób wraz z młodzieżą uczcimy obie ważne rocznice.

Uczestnicy będą mieli za zadanie wcielić się w rolę historyków-badaczy i nagrać na nośniku audio lub video wspomnienia świadka historii.

W tym roku, stosując się do reżimu sanitarnego, wprowadziliśmy do projektu kilka zmian. Planujemy pracować z mniejszą grupą – ok. 25 os. O zakwalifikowaniu się do projektu decydować będzie kolejność zgłoszeń. W razie konieczności rozważamy możliwość przeprowadzenia warsztatów online.

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 6.10 BR.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszenia dostępny na naszej stronie www.deportacje45.pl