Wycieczka historyczna 1. klasy Oddziału Przygotowawczego po Tarnowskich Górach

W dniu 9 listopada br. klasa 1 Oddziału Przygotowawczego, wraz z wychowawczynią mgr Karoliną Tomalą, wzięła udział w lekcji muzealnej organizowanej przez muzeum w Tarnowskich Górach. Przewodnikiem śladami różnych kultur i wyznań naszego miasta, był ceniony historyk i kustosz muzeum mgr Marek Panuś https://www.tarnowskiegory.info/marek-panus-jestesmy-kulturowymi-spadkobiercami-dawnych-mieszkancow-tarnowskich-gor.


Młodzież z Ukrainy miała możliwość zwiedzenia kościoła ewangelickiego, mieszczącego się na rynku miasta, oraz cmentarza żydowskiego http://cmentarze-zydowskie.pl/tarnowskiegory.htm . Młodzi wysłuchali interesujących opowieści historycznych z samego źródła, gdyż Marek Panuś oprócz tego, że jest pasjonatem i autorem historycznych pozycji dot. miasta Tarnowskie Góry, od kilku lat angażuje się w „ Stowarzyszeniu Gliwicka 66”, które zaistniało, aby opiekować się i promować artystyczne wydarzenia na żydowskim cmentarzu, przy ul. Gliwickiej http://gliwicka66.pl . Po drodze uczniowie przyjrzeli się śladom po żydowskiej synagodze https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Tarnowskich_G%C3%B3rach .


Imponująca, a jednocześnie, w prosty sposób przekazana, przez absolwenta naszego I Liceum Ogólnokształcącego mgr Marka Panusia, wiedza historyczna zachęca do dalszego zgłębiania ciekawostek poprzednich epok, na temat Tarnowskich Gór, jak i do angażowania się w kreowanie i kształtowanie teraźniejszego oblicza naszego pięknego miasta.