Wasztaty chemiczne z cyklu “Z najlepszymi przez naukę” na Uniwersytecie Śląskim

W sobotę 26 listopada br. grupa uczniów z naszego liceum z klas 1b, 2b, 3b i 3d wzięła udział w warsztatach eksperymentalnych organizowanych w ramach projektu realizowanego przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskigo w Chorzowie. Zajęcia były całkowicie bezpłatne dla uczniów, prowadzone metodą eksperymentu. Tematyka w sobotę dotyczyła zagadnień z chemii. Podczas warsztatów mogliśmy przekonać się, że chemia to nie tylko trudne wzory, reakcje, układ okresowy i obliczenia. Chemia towarzyszy nam w życiu codziennym, jest kolorowa i potrafi zadziwiać. Wszyscy uczestnicy poznali, co to jest chemiczny kameleon, znikający błękit, czy chemiczne światła drogowe. Przeprowadziliśmy różnobarwne reakcje chemiczne, znaleźliśmy odpowiedzi na wiele trudnych pytań.
Podczas warsztatów mogliśmy zapoznać się z zastosowaniem chemii organicznej w chemii leków. Każdy z nas mógł samodzielnie przeprowadzić reakcje i doświadczenia z zastosowaniem substancji chemicznych posiadających właściwości  lecznicze. Był to dla nas czas świetnej zabawy.
W przyszłą sobotę 3 grudnia na warsztaty wybiera się również grupa uczniów z naszego liceum z klas 4h i 3b, tym razem tematyka dotyczyć będzie różnic między diamentem a grafitem czyli różnych oblicz węgla oraz rentgenowskich metod badania struktur materiałów. Na warsztatach poznamy różne oblicza węgla, a relacje dla Was przygotujemy za tydzień
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z warsztatów chemicznych!!