List dyrektora szkoły na zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Droga Społeczności Szkolna!

 Za nami  kolejny okres wytężonej pracy, czas wielu doświadczeń i przeżyć, osobistych sukcesów i zapewne trudnych momentów. Wszyscy uczyliśmy się siebie na wzajem stając w obliczu różnych problemów i ciesząc się razem         z licznych sukcesów. Gratuluję Wam wszystkim!!! O dużym zaangażowaniu w naukę i codzienną pracę świadczy ilość świadectw z wyróżnieniem- 103!  Kolejny okres nauki wyposażył Was w wiedzę, doświadczenie                              i odwagę do kroczenia na ścieżkach edukacji. Jakże piękne jest odnajdywanie prawdy i mądrości w różnych dziedzinach naszego życia. Dzisiaj świętujemy , ciesząc się z zebranego żniwa tych odkryć. 

Tegoroczna formuła zakończenia roku szkolnego będzie miała charakter historyczny. Nigdy w historii szkoły w czasach pokoju nie kończono roku szkolnego bez uroczystego spotkania uczniów i nauczycieli szkoły. Jesteśmy pokoleniem, które doświadczyło zdalnego nauczania i nadal nie mamy pewności na jak długo. Mnóstwo niewiadomych i brak jednoznacznych odpowiedzi… jak w wierszu Wisławy Szymborskiej

“Może to wszystko”

Może to wszystko
dzieje się w laboratorium?
Pod jedną lampą w dzień
i miliardami w nocy?

Może jesteśmy pokolenia próbne?
Przesypywani z naczynia w naczynie,
potrząsani w retortach,
obserwowani czymś więcej niż okiem,
każdy z osobna
brany na koniec w szczypczyki?

Może inaczej:
żadnych interwencji?
Zmiany zachodzą same
zgodnie z planem?
Igła wykresu rysuje pomału
przewidziane zygzaki?
(…)

 ( zachęcam do lektury!)

Prawdą jest również to, że człowiek uzbrojony w wątpliwość, przypuszczenie  i niepewność naprawdę wiele zdziałać może i pomimo trudności                         w kształceniu na odległość odnajdywaliście własne ścieżki i staraliście się uczynić prawdę pochodnią, której światło nie pozwoli Wam zgubić tego,       co najistotniejsze dla bycia prawdziwym człowiekiem.

Moi drodzy!

Ten rok szkolny był także ostatnim w pracy dla grupy nauczycieli, którzy odchodzą na zasłużoną emeryturę. Mam na myśli Panią Małgorzatę Gołąb- nauczyciela języka niemieckiego  i Panią Brygidę Sosnę- nauczyciela geografii. Kolejne etapy życia kiedyś się kończą, ale zaczyna się coś nowego bo „ każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie” jak trafnie pisała Wisława Szymborska. W pamięci pozostają ludzie i zdarzenia a w sercu zawsze dobre wspomnienia. W sposób szczególny dziękuję za fachowość, rzetelność, odpowiedzialność                        i zdyscyplinowanie. Dziękuję za takt, cierpliwość i oddanie sprawom szkoły. Rozstaje się również z nami Ksiądz Damian Trojan. Od września będzie pełnił obowiązki kapłańskie w Gliwicach. Dziękujemy za każde dobro, wielkie serce, zawsze młodzieńczy uśmiech i bycie cząstką naszej wspólnoty bo we wspólnocie jest siła człowieka.

Drodzy Uczniowie! Bądźcie rozważni, przewidujący i ostrożni oraz nie zapominajcie o bezpieczeństwie.

Mówiąc wszystkim „do zobaczenia” życzę udanego wypoczynku wakacyjnego i żywię nadzieję, że za dwa miesiące spotkamy się pełni nowych sił i energii do dalszej pracy i nauki, do odkrywania tajemnic, których wciąż jest tak wiele do odkrycia.

                                                                                                carpe diem!

                                                                                         Barbara Gierak-Pawlak