,,Nowy blask starej zbroi”, czyli rzecz o zakonach rycerskich.

W piątek 27 września klasa 1g wzięła udział w konferencji o zakonach rycerskich. Głównym gościem wykładów był Konstantin Habsburg-Lothringen, przedstawiciel dynastii Habsburskiej. Opowiadał on o zasadach i zwyczajach panujących w rodzinie szlacheckiej. Na wykładach można było podziwiać wystawę znanego artysty Krzysztofa Millera oraz spotkać wielu przedstawicieli zakonów rycerskich.

Słuchaczom wykład o Maltańskich Zakonach Rycerskich przedstawił prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Opowiadał on o historii zakonu i o stoczonych bitwach. O tym jak i gdzie powstał zakon, w imię czego walczyli i ile chwały przynieśli. Prof. dr hab. Tomasz Ciesielski przedstawił historię Kawalerii Maltańskiej – największą Polską komandorię założoną przez Zygmunta Radziwiłła w Poznaniu. Goście z Czech, czyli prof. PhDr. Ales Zaricky oraz doc. PhDr. Petr Popelka, przybliżyli nam temat o zakonie świętego Lazara posiadającego 5 tys. członków na całym świecie. Zakon ten opiekował się chorymi i trędowatymi ludźmi. Doktor Arkadiusz Kuzio–Podrucki przedstawił drzewo genealogiczne rodu Habsburgów.

Ostatni wykład w którym uczniowie uczestniczyli prowadzili profesorowie Andrzej Wegner, Bronisław Adamski oraz Dariusz Woźnicki. Przedstawili oni etapy jak zostać rycerzem, czyli m.in. do zakonu trzeba zostać zaproszonym. Podstawami każdego zakonu są duchowość, tradycja oraz wierność. Rycerze kierują się nimi podczas pomocy charytatywnej potrzebującym. Po udowodnieniu, że zasługuje się na zostanie rycerzem przechodzi się przez tzw. inwestyturę, czyli akt przyjęcia do zakonu.

Wszystkie wykłady miały wiele ciekawych informacji, dzięki którym zostały odbiorcom przybliżone historie i reguły kilku zakonów rycerskich. Wykłady dla uczniów były ciekawym przeżyciem jak i doświadczeniem, z którego z pewnością wiele wynieśli.