Rozegraj swoje miasto

W ostatni majowy wtorek 28.05.2019 r. odbył się w I LO im. Stefanii Sempołowskiej konkurs ROZEGRAJ SWOJE MIASTO, zorganizowany przez nauczycieli i uczniów naszego liceum dla gimnazjalistów oraz uczniów starszych klas szkół podstawowych Tarnowskich Gór i całego powiatu. Temat przewodni tegorocznej – już piątej edycji to Formacje wojskowe w powiecie tarnogórskim na przestrzeni wieków.

Projekt edukacyjny realizowany był przy wsparciu 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego VEOLIA. Przedsięwzięcie zostało także objęte honorowym patronatem przez:

 • Burmistrza Tarnowskich Gór
 • Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Katowicach
 • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
 • Muzeum w Tarnowskich Górach
 • Miejską Bibliotekę Publiczną im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach

Skierowana do gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych propozycja spotkała się z żywym zainteresowaniem młodzieży i ich opiekunów – do konkursu przystąpiło aż 14 zespołów uczniów okolicznych szkół. Celem imprezy miało być lepsze poznanie naszego miasta – jego historii i stanu obecnego oraz popularyzowanie tej wiedzy w środowisku lokalnym.

Podobnie jak w ubiegłym roku uczestnicy zobowiązani byli do przygotowania związanej z tematem gry prezentacji multimedialnej (oceniło ją konkursowe jury), zaś w dniu finału zabawy przystąpili do rozegrania gry ulicznej, w ramach której musieli w wyznaczonym czasie wykonać szereg zadań ściśle wiążących się z tegorocznym hasłem konkursu. Punkty kontrolne usytuowane były w różnych – znaczących dla historii Tarnowskich Gór miejscach na mapie naszego miasta, ale też w siedzibie 5. Pułku Chemicznego, na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz na terenie PWiK VEOLIA i I LO im. S.Sempołowskiej. W budynku liceum odbyło się także uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursu, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom i uczestnikom zabawy.

Zdobywcami trzech pierwszych miejsc w tegorocznej edycji okazały się drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu.

Dzięki hojności sponsorów:

 • Urzędu Miasta
 • Urzędu Gminy Świerklaniec
 • Instytutu Pamięci Narodowej
 • Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej,
 • PWiK VEOLIA w Tarnowskich Górach,
 • Rady Rodziców I LO im. S Sempołowskiej,
 • restauracji „Sherlock” i kawiarni „Cafe Silesia”

laureaci i uczestnicy konkursu zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami. Zwycięski zespół będzie mógł ponadto wybrać się na wycieczkę do tarnogórskiej kopalni zabytkowej dzięki ofiarowanym przez SMZT karnetom wstępu.

Jak się okazuje, historia – także ta lokalna – wciąż cieszy się zainteresowaniem młodego pokolenia, o czym świadczy tak liczny udział młodzieży w realizacji tegorocznego projektu. A przyjemności zabawy nie zakłóciła nawet kapryśna pogoda, która dodała jeszcze wyczynom w terenie szczególnego smaczku.