Wyśpiewać historię, czyli SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ

SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ to projekt, w którym uczestniczy nasze liceum, realizując różnorodne przedsięwzięcia w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich było spotkanie z pieśnią legionową, które odbyło się we wtorek 20.11.2018 r.

Do udziału w koncercie zostały zaproszone klasy pierwsze i drugie naszej szkoły. Uczestnicy z widzów zmienili się jednak w wykonawców, bowiem istotą spotkania było wspólne śpiewanie najbardziej znanych i popularnych pieśni legionowych, pochodzących głównie z lat 1914-1918. Rolę prowadzących wspólny śpiew przyjęła klasa Id, zachęcając pozostałych uczniów własnym, pełnym emocji i zaangażowania wykonaniem. Uczestnicy mogli też poznać okoliczności powstania każdej pieśni i odbyć w ten sposób niekonwencjonalną lekcję historiilat odzyskiwania niepodległości.

Wśród prezentowanych utworów wybrzmiały zarówno te powszechnie znane (np. My, Pierwsza Brygada czy Przybyli ułani pod okienko), jak i te niegdyś bardzo popularne, ale dziś nieobecne w świadomości młodego pokolenia (np. Jedzie, jedzie na Kasztance czy Ej dziewczyno, ej niebogo). Wspólne śpiewanie przybliżyło uczestnikom koncertu rzeczywistość sprzed stu lat i pozwoliło wczuć się w – nieraz skomplikowane – losy naszych przodków, a równocześnie zrozumieć entuzjazm pokoleń tamtych czasów.