Muzeum w Tarnowskich Górach

Dnia 29 października 2018 roku w Muzeum w Tarnowskich Górach odbyła się czterogodzinna Tarnogórska Konferencja Młodzieżowa. Była ona pierwszym tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym dla młodzieży przez tutejsze muzeum. Autorem i pomysłodawcą  akcji jest pan Marek Panuś, absolwent naszej szkoły. Udział w tej konferencji wzięli uczniowie klasy 1a naszej szkoły pod opieką prof. Tomasza Tomaszewskiego. Jedną z prelegentek była uczennica klasy 2d Izabela Sołtysik, laureatka 3 miejsca ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów polskich” organizowanego przez Fundację Shalom.

Całość  konferencji  podzielona była na kilka części. Po krótkim wstępie dyrektor muzeum pani Beaty Kiszel powitaliśmy pierwszego gościa w osobie pani Karoliny Jakoweńko – jednej z założycieli  Fundacji Brama Cukermana. Pani Jakoweńko ukazała nam zaskakujące fakty na temat historii Żydów i ich kultury na terenie Będzina. Sporym zaskoczeniem dla większości publiczności okazała się być wiadomość, że Będzin swego czasu był miastem żydowskim  a przed II wojną światową nazywany był  nawet:  „Jerozolimą Zagłębia”.  Pani Jakoweńko przedstawiła nam  także realia życia społeczności żydowskiej w czasach przed i powojennych zahaczając także o fakty z czasów II wojny światowej. Następnie streszczona została nam historia powstawania Bramy Cukermana, która  powstała w miejscu dawnego domu modlitwy. Dzięki Fundacji Brama Cukermana możemy bliżej poznać historię Żydów poprzez organizowane przez nich wycieczki, wykłady i inne interesujące akcje jak np. ,,Jad”, montowanie tablic pamiątkowych na kamienicach żydowskich i wiele innych. Pani Jakoweńko zachęcała nas do poznawania historii naszego regionu, która może się okazać totalnie zaskakująca i inspirująca. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: ,,To nie jest tylko historia Żydów. To także nasza historia. Pamiętajcie o tym i zagłębiajcie się w nią.

Drugą część konferencji  stanowiły prezentacje laureatów ogólnopolskiego konkursu: „Historia i kultura Żydów polskich”, w tym uczennicy naszej szkoły Izabeli Sołtysik. Laureaci przedstawili nam pokrótce swoje projekty, w których zawarte były informacje np. o poszczególnych rodzinach żydowskich zamieszkujących Tarnowskie Góry, opisy ich losów, miejsc zamieszkania czy także opisy rygorystycznych nakazów których musieli przestrzegać. Przedstawione zostały też relacje pomiędzy Polakami, Żydami oraz Niemcami w czasach wojny. Po gromkich brawach nastąpiła krótka przerwa podczas której mogliśmy swobodnie przejść się po muzeum i podziwiać eksponaty.

Ostatnią częścią konferencji były warsztaty o kulturze żydowskiej prowadzone przez absolwentkę studiów judaistycznych. Uczniowie obu szkół zostali podzieleni na sześć grup w których musieli współpracować aby wspólnie opracować dany temat. Dzięki temu poznaliśmy bliżej tematy: tradycji żydowskich pogrzebów i ich symbolikę, szabatu, symboliki  kultury żydowskiej, primy oraz zasad koszerności żywności.

Cała konferencja minęła  w miłej atmosferze i pomimo trudnego tematu uczniowie wykazywali duże zainteresowanie. Całe przedsięwzięcie zakończyło się wizytą na żydowskim cmentarzu znajdującym się przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach.

Dominika Purchała, klasa 1a