Otwarta księga, czyli słów kilka o jubileuszowej opowieści.

Otwarta księga, czyli słów kilka o jubileuszowej opowieści.

Być może dziwi Cię budynek I LO im. Stefanii Sempołowskiej – niby stary, a taki nowoczesny. Poznaj więc historię królewskiej Preparandy i modernistycznego projektu architekta Karola Schayera, o którym dziś mówi się, że wyprzedził swoją epokę.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat pierwszej na Górnym Śląsku(!) placówki dla młodzieży, działającej już od lutego 1945 roku w Tarnowskich Górach?

Interesuje Cię, jak doszło do tego, że Elżbieta Zawacka – późniejsza generał brygady przed wojną uczyła matematyki w murach naszej szkoły, była członkiem grona pedagogicznego tarnogórskiego żeńskiego gimnazjum?

A może zaciekawi Cię, jak to się stało, że patronką szkoły została Stefania Sempołowska, choć wcześniej placówka nosiła imię Szymona Konarskiego i Jana Sobieskiego? Wreszcie kim była Stefania Sempołowska i ile dobrego w swoim życiu zrobiła dla drugiego człowieka?

Może chcesz poznać historie najstarszych absolwentek, które po 62 latach przekroczyły próg swojej dawnej szkoły?

Jeśli naprawdę czujesz się związany z Sempą – powinieneś tę publikację mieć w swoim domu. Napisana jest w znacznej części przez Twoje starsze koleżanki i przedstawicieli młodszego pokolenia, wśród których była już młodzież męska. Czyta się ją jak opowieść o życiu szkolnym sprzed lat. Nie brakuje tu pełnych humoru sytuacji, ale i portretów dystyngowanych profesorów, którzy czasem bywali zabawni. Niektóre opowiastki pokazują tamten świat w zupełnie innym świetle, niż został zapamiętany przez ogół. Tak działa pamięć, dlatego obrazy z przeszłości, a powracające we wspomnieniach, nieraz różnią się w swym kształcie.

Otwarta księga zrodziła się z potrzeby serca. Trzeba było 25. lat, by dojrzeć do realizacji pomysłu, który pojawił się podczas 70-lecia szkoły. Jednak bezpośrednią inspiracją do powstania jubileuszowej księgi (nie: monografii!) były pełne emocji spotkania z najstarszymi absolwentkami. Później przybywali kolejni – absolwentki i absolwenci świętujący swoje okrągłe rocznice po maturze. Wymowny jest tytuł książki – sugeruje, że to zaledwie początek, jedna z wielu części, a następne będą już dziełem nowych pokoleń. Nasza propozycja pisania o szkole z tradycjami ma charakter emocjonalny i zawiera wiele wątków, lecz absolutnie nie wyczerpuje różnorodności tematów, ilości zjawisk i problemów. Współczesność to tylko migawki z początku XXI wieku…
Zasadniczym elementem Otwartej księgi są opowieści, różne wspomnienia, anegdoty pisane przez tych, którzy wciąż mają sentyment do czasów swojej młodości i nauki w szkole średniej. Istotny jest też fragment, który powstał ze względu na zaobserwowane zjawisko pewnego rodzaju ciągłości, swoistej „sztafety pokoleń”. Zależało nam także na podkreśleniu przełomu, jaki nietrudno dostrzec w szkole lat dziewięćdziesiątych XX wieku, jednak i ten temat został skrótowo potraktowany w ostatnim rozdziale. Publikacja okraszona jest fotografiami. Większość z nich to unikatowe stare zdjęcia, wydobyte z rodzinnych albumów, a przedstawiające urocze dziewczęce sylwetki w mundurkach i charakterystycznych marynarskich kołnierzach. Zaledwie kilka zdjęć w kolorze ma wywołać niedosyt i chęć kontynuacji Otwartej księgi w kolejnych odsłonach.

Nad książką pracowali:

Maria Dembecka-Kowol
Przez wiele lat związana ze szkołą – najpierw jako uczennica I LO im. S. Sempołowskiej, a później oddana Sempie nauczycielka języka polskiego, wychowawczyni kolejnych roczników młodzieży i opiekunka zespołów redakcyjnych uczniowskiego pisma Desiderata. Sprawowała pieczę nad całością wydawnictwa.

Jan Flak
Nauczyciel historii, całe swoje życie zawodowe związany z naszą szkołą. Od początku istnienia przy I LO im. S. Sempołowskiej stowarzyszenia TTE (Tarnogórskie Towarzystwo Edukacyjne) zaangażowany w jego działalność. Odpowiedzialny zwłaszcza za część archiwalną książki.

Magdalena Kędzierska-Zaporowska
Absolwentka I LO im. S. Sempołowskiej – klasy o profilu humanistycznym. Zgodnie z ukończonym kierunkiem studiów (Uniwersytet Jagielloński) specjalizująca się w sztuce edytorskiej. Odpowiedzialna za projekt typograficzny, łamanie tekstu i redakcję. Do naszej książki wybrała pismo typu SILESIANA.