XXXIII Festiwal Teatrów w Języku Angielskim w Rybniku.

Uczniowie naszej szkoły w tym roku, po raz kolejny wzięli udział w Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Rybniku. Dwa nadesłane na ów konkurs scenariusze zostały docenione i zakwalifikowały się do następnego etapu, w którym treść miała przeistoczyć się w formę i zaistnieć na scenie. Były to sztuki, które wygrały nasz szkolny konkurs na najlepszy scenariusz w języku angielskim: „Fifty Shades of Trump” (autorzy to Wojtek Łukasik, Wojtek Michalski, Magda Piegza oraz Ala Pomorska – 1 miejsce) oraz „Quite a Big Boat” (autorem jest Mateusz Pasek – 2 miejsce). Dwie nauczycielki języka angielskiego, pani Monika Kawiak oraz pani Klaudia Borecka-Krzemień, współpracowały z dwiema czteroosobowym grupami uczniów naszej szkoły w przygotowywaniu dwóch niedługich spektakli. Po kilku tygodniach prób, kształtowania ról, dopracowywania strojów i scenografii, nadszedł czas pokazania dzieła szerszej publiczności.
Konkurs odbył się 17 marca 2017 roku w Rybniku. Dojechawszy na miejsce ulokowano uczestników w lekcyjnych salach, gdzie mieli czekać na swoją kolej. Każdy z nich dostał również bon na poczęstunek w bufecie. Czekając na własny występ mogli podziwiać spektakle uczniów innych szkół, a zjechały one z całego Śląska. Poziom przedstawień utrzymywał się na wysokim poziomie, niektóre z nich były naprawdę interesujące i szczegółowo dopracowane. W końcu nadeszła oczekiwana chwila – występ pierwszej grupy uczniów naszej szkoły. Spektakl, utrzymany w komediowym klimacie, opowiadał o rywalizacji między dwoma kandydatami, startującymi w wyborach na Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wystąpili w nim Sonia Galińska (III D), rewelacyjnie odgrywając rolę Prezydenta Donalda, Basia Węglarska (II D) w roli Hillary, Patrycja Możdżeń (II D) jako atrakcyjna sekretarka oraz Bartłomiej Paśnik (I B), który wcielił się w rolę polityka. Spektakl wywołał salwy śmiechu i zebrał gromkie oklaski. Po godzinie przerwy nadszedł czas na spektakl drugiej grupy. Akcja sztuki rozgrywała się na Arce Noego. Opowiadała ona o losach ocalałej z potopu rodziny Noego, której nie wiodło się jednak najlepiej. Noe z powodu wielu zmartwień popadł w alkoholizm, a relacje między nim, jego żoną i synem były w bardzo złym stanie. Pewnego dnia w ich życiu pojawił się jednak tajemniczy podróżnik, który pokonując wiele przeciwności sprawia, że relacje na Arce znów nabierają pozytywnych barw. W rolę Noego wcielił się Bartosz Janecki (I E), jego żonę zagrała Maria Tomala (II D), syna Maciej Krężel (I E), a rola podróżnika przypadła autorowi scenariusza – Mateuszowi Paskowi (II D).
Żadna z naszych grup nie zdobyła miejsca na podium, każdy dostał jednak nagrodę pocieszenia w postaci atrakcyjnego kubka. Wyjazd wzbogacił również wszystkich o nowe doświadczenia i pozytywne wspomnienia.