Zauważeni

Słyszeliście już o projekcie ,,Zauważeni”, w którym bierze udział nasza szkoła? Zaś szczególne zainteresowanie konkursem wykazuje klasa 1d z Panią Krakowską na czele. Redakcja programu Uwaga TVN i Fundacja Zaczyn postanowiły poruszyć kolejna istotną dla naszego społeczeństwa sprawę. Akcja ma na celu zmienić sposób postrzegania seniorów w świecie pełnym konsumpcjonizmu. 
Jak pewnie sami wiecie, społeczeństwo spycha ich na margines. Przecież każdy kiedyś się zestarzeje i będzie potrzebował więcej uwagi. Jednak naszym zadaniem jest odnalezienie w osobach starszych ,,Tego chłopaka, czy tej dziewczyny". Spotykamy się z seniorami, przeprowadzamy z nimi wywiady. Dajemy im szansę opowiedzenia o swoim życiu i doświadczeniach. Bywamy w Klubach Seniora, haftujemy krzyżykiem z panią Agnieszką Skrzypek. Organizatorzy konkursu przygotowali dla nas zadania, które musimy wypełnić. Później opisujemy je na profilu. Dodajemy zdjęcia. Zaprosiliśmy na lekcję policjanta podkomisarza Rafała Biczysko, żeby przedstawił największe zagrożenia dla seniorów. Ostatnio stworzyliśmy podręcznik seniora, w którym zawarte są informacje o ofertach kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych oraz wskazówki postępowania w wielu sytuacjach. Klasa 1a i 1b wykonały prace plastyczne pod hasłem „Senior – ten chłopak, ta dziewczyna”.  Poznaliśmy zdanie seniorów na temat przemijania. To piękne – my możemy uczyć się od nich, a oni od nas. Często jednak oceniamy najstarszych, kierując się stereotypami, najczęściej negatywnymi. Pierwsze skojarzenia to choroba, narzekanie albo po prostu wszechobecna nuda. Sami zastanówcie się, czy faktycznie warto oceniać seniorów jako grupę moherowych beretów. Odłóżcie smartfony i do dzieła! Pokażmy, że stereotypy na temat nastolatków też nie są do końca prawdziwe. Każdy jest inny, a więc należy poznać go osobiście.    
     Czas zainteresować się życiem naszych babć i dziadków. Powodzenia! Zapraszam Was także na stronę internetową projektu www.zauwazeni.tvn.pl. Tam możecie dowiedzieć się, na czym on tak naprawdę polega.