Spotkanie katyńskie

Przez lata zaborów Polacy niejednokrotnie próbowali wybić się na niepodległość. Po raz pierwszy udało się odzyskać wolną ojczyznę w roku 1918. 11 listopada 1918r. w lasku Compiegne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Niepodległa II Rzeczypospolita istniała tylko do wybuchu II wojny światowej. Agresja Niemiec 1 września 1939r., a następnie 17 września ZSSR spowodowały, że Polska po raz kolejny zniknęła z map Europy i świata. Musieliśmy znowu walczyć, nie tylko o niepodległość, ale również o przetrwanie narodu polskiego. Obydwa  totalitaryzmy, hitlerowski i komunistyczny postanowiły rozprawić się ostatecznie z polskością.
      Z  okazji rocznicy odzyskania niepodległości w poniedziałek 14 listopada odbyło się w naszej szkole  spotkanie, które miało na celu przybliżenie tematu niezwykle bolesnego – mordu katyńskiego. 
     Gościliśmy wśród nas przedstawicieli Tarnogórskich Rodzin Katyńskich:panią prof. dr hab. nauk medycznych Krystynę Karczewską, córkę porucznika Wojska Polskiego Władysława Karczewskiego, zabitego i pochowanego w Katyniu oraz panią Krystynę Zatoń, Prezes Tarnogórskich Rodzin Katyńskich, córkę aspiranta Służby Więziennej Józefa Urbańczyka, zamordowanego w Kalininie i pochowanego w Miednoje i pana Jana Tomana,  syna ofiary rzeczonej zbrodni.
     To poruszające spotkanie wypełniło świadectwo życia obu pań, któremu towarzyszyła prezentacja interesujących dokumentów i albumów . Goście oraz cztery klasy biorące udział w spotkaniu mogli obejrzeć film na temat zbrodni katyńskiej i jej ofiar wykonany przez uczniów  klasy Ie –Weronikę Cuglowską, Marzenę Danielczyk, Krzysztofa Nowaka i Kamila Potempę.   
     Spotkanie uświetniły także następujące teksty poetyckie:
Katyń Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Piotra Sroki z klasy IIb
Guziki Zbigniewa Herberta w wykonaniu Moniki Krasoń z klasy Ic
Ogarniam myślą ich Leszka Długosza Beaty Hoinkis z klasy IIB.  
Rosa Canina Wojciecha Wencla w wykonaniu Anny Kostrzewy z klasy Ic.
     Całość poprowadziła Wiktoria Woźnica z klasy IIIc.
Uroczystość przygotowali nauczyciele: Marzena Meres i Tomasz Tomaszewski.