Osobliwości Świata Fizyki

17 września 2014 r. klasa 2b i 2f pod opieką prof. Filipczyk-Kolczok , prof. Teresy Wtorek i prof. Tomasza Janioła uczestniczyła w trzydziestych „Osobliwościach Świata Fizyki” zorganizowanych w Instytucie Fizyki im. A. Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Program został podzielony na 3 wykłady.
Pierwszy z nich „Dźwięczna fizyka” pozwolił zrozumieć czym jest dźwięk i jakie są jego właściwości, dlaczego słyszymy szelest liści i ryk silnika odrzutowego, wykorzystując ciała drgające jako źródło dźwięku.
Drugi z wykładów „W teatrze wysokich napięć” pokazał jak wytwarza się ładunki elektryczne, odpowiedział na pytania czy kot może być generatorem wysokiego napięcia, jaki kształt ma pole elektryczne, do czego służy klata Faradaya i jak uniknąć porażenia piorunem. Nasza koleżanka Weronika miała okazje przekonać się, że włosy „stają dęba” nie tylko z przerażenia.
Z kolei trzeci wykład „Od huśtawki do rezonansu magnetycznego”, który odpowiedział uczniom na pytanie co łączy ze sobą huśtawkę, instrumenty muzyczne, widzenie barwne i najnowocześniejsze techniki magnetycznego obrazowania medycznego, przybliżył zjawisko szczególnego przekazu energii zwane rezonansem. 
Wszystkie eksperymenty przeprowadzone podczas wykładów były interesujące i z łatwością wprowadzały uczniów w zabawny sposób w świat omawianych zagadnień fizycznych.